بررسی نکات مهم در نگهداری حیوانات خانگی

یکی از بهترین لحظات در زندگی، روزی اتفاق می افته که ما حیوان خانگی خود را برای بار اول می بینیم و اون رو به سرپرستی قبول می کنیم و با خودمون میاریمش خونه.

اینجا ۷ نکته هست که باید قبل از آوردن سگ یا گربه جدید به خونه در نظر داشته باشید.

نکته اول در نگهداری از حیوان خانگی : می توانید متعهد باشید؟

می تونید زمان بگذارید و سگتون رو سه بار در روز به پیاده روی ببرید؟ یادتون میمونه که گربه تون رو هر روز ورزش بدید؟ اگر جوابتون نه هست، و شما کسی نیستید که این وظایف رو به خوبی انجام دهید،  باید همینجا دست نگهدارید و در نظر داشته باشید حیوانی با کمترین نیاز به همراهی و هم نشینی رو انتخاب کنید، مثل طوطی یا ماهی.

7 نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی
نکاتی که قبل از پذیرش حیوان خانگی باید بررسی کنید

نکته دوم : آیا این حیوان خانگی متناسب با سبک زندگی شما هست؟

انتخاب یک حیوان خانگی صرفا بر اساس اینکه چقدر با مزه و مرسوم است قطعا یکی از بدترین تصمیماتی است که یک نر می تواند بگیرد.  همچنین اغلب اوقات این حیوانات خانگی وقتی خود را بسیار پر انرژی، نیازمند و تحمل نا پذیر نشان می دهند در یک پناهگاه حیوان رها می شوند.

انتخاب یک نژاد مناسب

نژاد مورد علاقه خود را بشناسید و اگر با توانایی شما برای تامین خلق و خوی آن متناسب نیست، نظرتان را در مورد نگهداری آن نژاد تغییر دهید. از کسانی که حیوان خانگی دارن زیاد سوال کنید و حتی ممکنه یک گروه نژادی خاصی پیدا کنید پیدا کنید و درباره  خصلت آن نژاد هم سوالاتی داشته باشید.  یک مثال خوب از چی وا وا بازیگوش. چی واوا نژادی دوست داشتنی است که می توان در هر سایزی آن را در خانه نگهداری کرد و نسبت به نژاد های دیگر کمتر نیاز به مراقب و نگهداری ویژه دارند. آن ها معمولا در برابر کودکان تحمل زیادی ندارند و یکی از نژاد هایی هستند که بدون تحریک زیاد معروف به گاز گرفتن کودکان هستند.

7 نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی
نژاد حیوان خانگی خود را با دقت انتخاب کنید

شخصیت پت خود را بشناسید

همچنین اگر حیوان خانگی تون گربه هست باید با شخصیت شما هم خوانی داشته باشه. مثلا بعی از گربه ها به توجه و مراقبت خیلی زیادی نیاز دارند در حالیکه بقیه خیلی مستقل هستن. پس حتما قبل از نگهداری حیوان مورد علاقتون تحقیق کنید و هوشمندانه انتخاب کنید.

نکته سوم : قبل از سرپرستی حتما با دامپزشکان مصاحبه کنید

قبل از آن که به این فکر کنید که چه نوع حیوان خانگی مناسب شما هست، از دوستانتان درباره توصیه های دامپزشکان حیوانات خانگی شان سوال کنید. یک دامپزشک می تواند بهترین منبع برای راهنمایی شما در انتخاب حیوان خانگی متناسب یا سبک زندگی و نیازهایتان باشد.  همه دامپزشک ها هم مثل هم نیستن و شما یک دامپزشکی نیاز دارید که بتونه نیاز های حیوان خانگی تان را مرتفع کنه. انتخاب یک دامپزشک حاذق و ماهر هم بسیار با اهمیت است چونکه شما به واسطه حیوان خانگی تان رابطه طولانی مدتی با آن دامپزشک خواهید داشت. دوباره تأکید می کنم که تحقیق کنید و پژوهش های آنلاین دامپزشکان مورد اعتمادتان را بخوانید. همچنین می توانید از آرایشگرهای حیوانات خانوادگی یا از وب سایت های ویژه حیوانات خانوادگی با این دامپزشکان آشنا شوید و با آنها قرار ملاقات بگذارید.

7 نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی
با دامپزشک ها مشورت کنید

نکته:

کاملا به دوستی دامپزشک با انسان ها (مثلا شما) اعتماد نکنید. یک دامپزشک خوب معمولا باید بتونه رابطه خوبی با حیوانات برقرار کنه.

نکته چهارم : خانه خود را مناسب حیوانات خانگی کنید

آیا میدانستید چیز ساده ای مثل جویدن آدامس میتونه باعث مرگ سگ ها بشه؟ یا اینکه قرص ایبوپروفن میتونه برای گربه ها مثل سم باشه؟ قبل از آوردن حیوان خانگیتون به خونه، خیلی مهمه که در خانه راه روید و هر جیزی که خطرناک هست یا از دسترس حیوانتان یا از به طور کلی خانه خارج کنید. مثل چیز هایی مثل اسباب بازی های کوچک، بطری های حاوی مواد شیمیایی روی زمین، سیم های برق و آدامس و شکر و …… . و این موضوع به همین جا ختم نمیشه. شما باید حواستون به گیاهان کاشته شده در حیاطتان هم باشد، گیاهانی که برای سگ ها و گربه ها سمی هستند.

نکته پنجم : غذای مناسب سن و نژاد حیوان خانگیتان را انتخاب کنید.

همه ی غذاهای حیوانان خانگی شبیه به هم نیستن. بعضیاشون بهتر از بقیه هستند. انتخاب و خریدن غذای حیوانات از روی جلد کنسرو یا کیسه های زیبا و جذاب آن ها میتونه آسون ترین راه به نظر برسه اما همیشه سلامتی حیوان خانگی تان را در بلند مدت تضمین نمیکنه. همیشه دنبال یک رژیم غذایی کامل و متعادل باشید. از زمانی که حیوان خانگی شما به دنیا میاد و کم ن هست تا زمانی که بزرگ تر می شود، انتخاب غذای حیوان شما باید متناسب با نیار های ویژه او،  سن و سبک زندگی او باشد.  حتما در مورد تهیه غذای مناسب با دامپزشکتان مشورت کنید.

7 نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی
7 نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی

نکته ششم در نگهداری حیوان خانگی :دوران سخت قبل از عادت کردن به خانه جدید

اگر حیوان خانگی که برای نگهداری انتخاب کردید سگ است، آماده باشید برای گریه های شبانه اش در چند روز اول- درست مثل نوزاد انسان- تا زمانی که به خانه جدید عادت کند. اما برعکس بچه انسان، ایده خوبی نیست که توله را با خود به رخت خوابتان ببرید تا تسکینش دهید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که قبل از آوردن توله به خانه خود برای یک فضای آرام، بسته و راحت تدارک ببینید. مکانی را انتخاب کنید که برای سگتان همیشگی باشد و تغییر نکند. در طول روز اجازه دهید توله سگتان در اطراف خانه پیاده روی کند و همه جا را بو بکشد. حتما او را همراهی کنید تا از خطراتی که ممکن است پیش رویش قرار گیرد محفوظش کنید.

زمان خواب حیوان خانگی خود را بدانید

زمان خواب برای گربه ها کمی راحت تر است. محل خواب بچه گربه را در جایی امن و نزدیک به بستر او قرار دهید تا مبادا به دنبال آن گم شود. و سپس او را رها کنید تا در فضای شخصی خود بازیگوشی کند تا از خستگی خوابش ببرد.

7 نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی
به زمان خواب حیوان خانگی خود دقت کنید

قبل از پذیرش حیوان خانگی دوم همه جهات را بررسی کنید

وقتی حیوان خانگی دارید و هوس آوردن حیوان خانگی جدید را می کنید همه چیز کمی پیچیده تر می شود. شما باید اطمینان حاصل کنید که حیوان خانگی قبلیتان  این مهمون جدید خانه شما را تهدیدی برای خود محسوب نکند تا به او آسیب نزند.

7 نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی
در انتخاب حیوان خانگی دوم نهایت دقت را به خرج دهید

نکته هفتم : تهیه جایزه و اسباب بازی های مناسب

جایزه های لذت بخش و مناسب بسیار روری هستن، به خصوص برای توله سگ ها. جایزه های مورد علاقه اگر که به درستی استفاده شوند یکی از بهترین ابزارها برای تربیت رفتار توله ها هستن ( برای اطلاعات بیشتر حتما درباره شرطی سازی مطالعه کنید). با چند جایزه سگتان را آزمایش کنید و به هر ابزاری که علاقه بیشتری نشان داد با آن رفتارش را کنترل کنید. اسباب بازی ها باید فقد دکمه ها، رشته ها و هر چیزی که بتوان بلعید یا گاز گرفت باشند. همچنین در تهیه اسباب بازی برای گربه خود حواستان به حس کنجکاوی و بازیگوشی گربه تان باشد که تا بتوانید با خرید اسباب بازی مناسب او را مدت ها سرگرم کنید. لازم است به این نکته توجه داشته باشید که گربه ها خصوصیا اخلاقی متفاوتی دارند و هر کدامشان جذب اسباب بازی خاصی می شوند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.