انواع ماهی های زینتی

یکی از بهترین انتخاب های ما می تواند داشتن یک آکواریوم زیبا همراه با ماهی های زینتی در خانه باشد. از آنجایی که ماهی های زینتی بسیار دوست داشتنی هستند گزینه خوبی برای نگهداری می باشند. در کنار زیباتر کردن فضای خانه، نگهداری و تماشای حرکت ماهیان زینتی در آب آکواریوم موجب آرامش ما می شود. در ادامه می خواهیم با چند نوع از این ماهیان زینتی آشنایتان کنیم.

معرفی انواع ماهیان زینتی پتیجات
دیسکس ها از زیباترین ماهی های زینتی

ماهی های زینتی : دیسکاس

یکی از پرطرفدارترین ماهیان آکواریم های آب شیرین دیسکاس ها هستند که بسیار اجتماعی و قوی می باشند. این ماهی های زینتی  زیبا از خانواده سیکلیدها محسوب می شوند. دیسکاس ها بسیار خوب به حرکات شما توجه دارند و با حالات و خلق و خو مختلف با شما ارتباط برقرار می کنند. عمر این ماهیان زیبا ۱۰ سال یا بیشتر است و بین ۸ تا ۱۰ اینچ رشد می کنند.

نگهداری دیسکاس ها

برای نگهداری از این نوع ماهی باید به شرایط محیط مورد نیاز آن ها واقف باشید تا بتوانید محیط مناسبی را برایشان فراهم کنید. دیسکاس ها در رژیم غذاییشان پروتئین زیادی نیاز دارند. بنابراین می توانند از غذای ماهی پولکی، کرم های سیاه و کرم خونی، غذای مخصوص دیسکاس، کرم خاکی و … استفاده کنید. دیسکاس ها بهتر از با ماهیان از جنس خود نگهداری شوند اما آنجل ها نیز می توانند با دیسکاس ها در یک آکواریوم نگهداری شوند.

ماهی های زینتی : جنگجو سیامی یا فایتر

ماهی جنگجو یا همان فایتر یکی از رایج ترین ماهی های آب شیرین است که از خانواده گورامی می باشد. یکی از فاکتور های مهم و قابل توجه در نگهداری ماهی های فایتر دمای آب (بین ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتی گراد) می باشد زیرا فایترها بومی مناطق گرمسیری هستند. ماهی های جنگجو طول عمرشان بین ۲ تا  سال است که در مواردی دیده شده تا ۸ سال هم عمر کرده اند.

معرفی انواع ماهیان زینتی پتیجات
ماهی جنگ جو گورامی از خوش رنگ و لعاب ترین ماهی های آب شیرین

تغذیه ماهی فایتر یا جنگ جو گورامی

این ماهی ها به طور معمول از لارو و حشرات تغذیه می کنند. کرم خونی، میگو و … نیز می توانند گزینه ی مناسبی برای غذایشان باشند. جالب است بدانید ماهی های فایتر در رنگ های قرمز آبی، سفید، سبز و نارنجی وجود دارد که نر های این گونه از ماهیان به متمایل به رنگ قرمز تیره است در حالیکه رنگ ماده این ماهیان آبی متمایل به روشن می باشد.

مای های زینتی :فرشته ماهی

فرشته ماهی یا آنجل از انواع ماهیان آب شیرین است که انتخاب مناسبی است برای افرادی که برای اولین بار می خواهند از ماهی در آکواریوم جهت سرگرمی نگهداری کنند. آنجل ها گوشتخوارند و اندازه ی آن ها به بلندی ۲۶ سانتی متر و طول ۱۵ سانتی متر میتواند برسد. و بهتر است برای تغذیه این ماهیان زیبا از میگو، ماهی پولکی، لارو پشه و بچه ماهیف جگر و گوشت گاو و تخم مرغ می توان استفاده کرده.

معرفی انواع ماهیان زینتی پتیجات
آنجل یا فرشته ماهی از ماهی های زیبای آب شیرین

نگهداری از فرشته ماهی ها

حواستان باشد فرشته ماهی ها از زمره ماهیان حساسی هستند و بعد از حمل و نل و جا بجایی اعتصاب غذا در آن ها بسیار قابل مشاهده است. دمای آب مناسبشان بین ۲۲ تا ۲۴ درجه است و دمای ۲۷ درجه سانتی گراد را برای تخم ریزی تشخیص می دهند. در هنگام حمل این ماهیان زیبا دقت کنید زیرا وقتی قسمتی از باله آنجل ها قطع شود یا این ماهی زخمی شود امکان ترمیم مجدد باله ها وجود دارد اما هرگز به زیبایی روز اول خود باز نمی گردد.

ماهی های زینتی : ماهی قرمز

ماهی رمز یکی از پررطرفدارترین ماهی ها در بین ما ایرانیان است زیرا یکی از اجزای جدایی ناپذیر سفره هفت سین  یکی از سنت های دیرینه ی ایرانیان می باشد. برخلاف طول عمر واقعی این ماهی که بین ۲ تا ۴۰ سال است، ماهی قرمز به دلیل عدم نگهداری درست و مراقبت از آن چند ماهی بیشتر در خانه های ما عمر نمی کند. ماهی قرمز سالم می تواند انتخاب خوبی برای نگهداری در خانه باشد زیرا با فراهم کردن فضای مناسب می تواند سالیان سال در خانه ما زندگی کند و از جذابیت زیادی برای کودکانمان برخوردار است.

نکاتی درباره ماهی قرمز ها

ماهی قرمز سالم تحرک لازم را دارد و چشم های ماهی نباید دچار فرورفتگی یا برآمدگی شده باشد. همچنین بدن ماهی نیز نباید دچار برآمدگی باشد. ماهی های قرمز پرتحرک و رنگ روشن که هیچ زخمی روی بدنشان ندارند گزینه های خوبی برای انتخاب هستند. آب ماهی قرمز نباید کلر داشته باشد (۱ شبانه روز آب را در رفی قرار دهید تا کلر از بین برود) و همچنین دمای آب ۲۰ درجه سانتی گراد برای این ماهی مناسب است. حواستان باشد دمای آب را ناگهانی تغییر ندهید زیرا این ماهی ها به دمای آب یکنواخت عادت دارند. این ماهی ها وقتی احساس کنند که دمای آب بالا رفته و اکسیژن آب کم است به سطح آب می آیند. در این مواقع سریعا آب داخل تنگ را تغییر دهید. این ماهی نسبت به استرس حساس است.

معرفی انواع ماهیان زینتی پتیجات
ماهی گلی یا ماهی قرمز از رسته گلد فیش ها

غذای ماهی های قرمز

این ماهی بدون غذا ممکن است تا یک هفته هم دوام بیاورد اما پرخوری تایر منی در سیستم گوار او و در نتیجه کاهش طول عمر او می گذارد. می توانید هر یک روز در میان، یک مرتبه به ماهی غذا مخصوص گیاهی یا حیوانی دهید و حتما حواستان باشد که اگر غذاها در  ۵-۶ دقیقه اول خورده نشد آن ها را از سطح آب بردارید.

امیدوارم از مطالبی که در این مقاله برایتان فراهم کردیم لذت برده باشید و بقیه ی مقالات ما را نیز دنبال کنید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.