نگهداری از حیوانات خانگی چه مزایایی برای ما دارد

جا داره که در ابتدا بگم داشتن پت خیلی مزایا داره برای صاحبش . میتونه میزان ورزش روزانمونو ازایش بده یا موجب بیرون رفتن بشه و تو اجتماعی رفتار کردن آدما و بیشتر تو اجتماع بودنشون کمک کنه. بازی و پیاده روی روزانه با حیوانات خانگی باعث کاهش فشار خون، و پایین اومدن کلسترول خون و تریگلیسرید خون میشه. داشتن و نگهداری از حیوان خانگی به ما در درمان افسردگی و کاهش احساس تنهایی کمک کنه. به طوریکه بیشتر افراد خانه دار در کشورآمریکا حداقل یک حیوان خانگی دارند.

نگهداری از حیوانات خانگی و پیوندهای عاطفی

تحقیقات نشان داده که پیوند عاطفی بین انسان ها و حیوانات خانگیشان میتونه موجب افزایش تناسب اندام، کاهش سطح استرس و افزایش احساس شادی در صاحبانشان شود. بعی از مزایای داشتن حیوان خانگی به شرح زیر می باشد:

 1. کاهش فشار خون
 2. کاهش سطح کلسترول خون
 3. کاهش سطح تری گلسیرید
 4. کاهش احساس تنهایی
 5. ایجاد رصت برای انجام ورزش و فعالیت هایی خارج از منزل
 6. ایجاد فرصت برای بیشتر در اجتماع بودن
7 نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی
نگهداری از حیوان خانگی و ایجاد رابطه عاطفی

نگهداری از حیوانات خانگی و نقاط تیره و روشن

اما حیوانات خانگی گاهی هم باکتری های مری رو با خودشون به همراه دارند که می تونه برای ما بیماری ایجاد کنه، هرچند که به ظاهر حیوان خانگیمان سالم به نظر برسه. بیماری هایی که انسان ها می توانند از حیوانات خانگیشان بگیرند، بیماری های زنوتیک نامیده می شود. در ادامه چند تا نکته  به شما یاد میدیم که همراه خانوادتون در کنار لذت بردن از حیوان خانگیتان، سلامتیتان حفظ شود.

چجوری حیوون خانگی مناسبمونو پیدا کنیم؟

قبل از نگهداری از یک حیوان خانگی اول از همه خوب فکر کنید و با خانوادتون در انتخاب درست اون دقت کنید. جستجویی راجع به نیازهای ویژه اون حیوون داشته باشید و قبل از به سرپرستی گرفتن یک حیوان خانگی این سوالات که در ادامه براتون مینویسم رو از خودتون بپرسید:

 1. این حیوانی که انتخاب کردید چند سال عمر میکنه؟
 2. غذاش چی هست؟
 3. به چه قدر ورزش در طول روز نیاز داره؟
 4. از نظر جثه قرار چقدر بزرگ بشه؟ (اگر انقدر بزرگ بشه میشه تو خونه نگهش داشت؟)
 5. هزینه معاینات دامپزشکی و نگهداریش چقدر است؟
 6. آیا من به اندازه کافی وقت برای تمیز کزدن و مراقبت کردن و وقت گذروندن باهاش رو دارم؟
 7. چه اصول و عاداتی رو برای حفظ سلامتی این حیوون باید رعایت کنم؟
 8. به چه میزان تمرین و سرگرمی و ورزش نیاز داره؟
 9. آیا اجازه نگهداری این حیوون در آپارتمان یا منزل رو دارم؟ (اگر تو مجتمع زندگی میکنید آیا نگهداری سگ یا گربه ممنوع نیست؟)
 10. آیا در خانه کودک ساله یا فرد سالمند و یا شخصی با سیستم ایمنی ضعیف هست که در معرض خطر قرار بگیره؟
نگهداری از حیوانات خانگی
نکات مثبت و منفی نگهداری از حیوانات خانگی

نکات مهم در نگهداری از حیوانات خانگی

بچه های ۵ ساله و افراد سالمندی که بالای ۶۵ سال سن دارند و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض بیماری های واگیردار ( بیماری های زنوتیک)  بین حیوانات و انسان ها قرار می گیرند.

خانم های باردار نیز در معرض ریسگ بالایی از ابتلا به یک بیماری های مشخص مربوط به حیوانات قرار می گیرند. قبل از گرفتن یک حیوان جدید حتما این نکات را در ذهن داشته باشید

نکات کلیدی نگهداری از حیوانات خانگی

 1. افرادی که بچه ی زیرسال دارند نباید از خزندگان چون ( لاکپشت، مارمولک و مار)، دوزیستان مثل( قورباغه و وزغ) و یا ماکیان (مرغ و خروس) نگهداری کنند به دلیل ریسک بالای ابلا به بیماری های جدی که این حیوانات می توانند ایجاد کنند.
 2. افراد داری نقص سیستم ایمنی باید بیشتر از بقیه افراد در انتخاب حیواناتی که قرار است در دست هایشان بگیرند دقت کنند. با یک دامپزشک مشورت کنید تا در انتخاب یک حیوان کم خطر بهتون کمک کنه.
 3. خانم های باردار باید از نگهداری یا لمس گربه های خیابانی پرهیز کنند مخصوصا بچه گربه های خیابونی. گربه ها می توانند ناقل انگلی باشند که انتقال آن به بدن خانم باردار می تواند موجب نقص هنگام تولد شود. اگر شما باردار هستید لازم نیست گربه خانگیتونو رها کنید فقط باید از عوض کردن بستر گربه اجتناب کنید.
 4. خانم های بارداربرای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض ویروس کوریومننژیت لنفوسیتی (نوعی بیماری شبیه به آنفلوآنزا) باید از نگهداری یا برقراری تماس با جوندگان خانگی خودداری کنند زیرا موجب ابتلا به نقص تولد جنین می شود. اگر باردار هستید و حیوان جونده در خانه نگهداری می کنید، عوض کردن و تمیز کردن مکان حیوان را به شخص دیگری بسپارید و خودتان با حیوان و اشیا متعلق به آن در تماس نباشید.
نگهداری از حیوانات خانگی
نگهداری از حیوانات خانگی میتواند نشاط را مهمان خانه شما کند

دست هایتان را حسابی بشویید

چه با حیوان خانگیتان بازی می کنید چه به او غذا دادید یا تمیزش کردید حتما دست هایتان را بشویید تا از ریسک ابتلا به بیماری هایی که می تواند از حیوانات به شما منتقل شود در امان بمانید. اگر خودتان یا یکی از اعضای خانواده تان که در تماس با حیوان خانگیتان بودند مشکوک به مریضی شد، حتما پزشکتان را از وجود حیوان خانگیتان مطلع کنید.

همیشه دست هایتان را بشویید:

-بعد از لمس یا بازی کردن با حیوان خانگیتان

– بعد از غذا دادن به حیوان خانگیتان یا درست کردن غذا برای او

– بعد از درست کردن محل و یا لمس اشیاء متعلق به او مثل قفس، اسباب بازی هایش، ظرف غذا و آب و …..

– بعد از تمیزکردن محل مدفوع یا ادرارحیوان

– قبل از خوردن غذا یا نوشیدن

– قبل از درست کردن غذا یا نوشیدنی

– بعدر از در آوردن لباس ها یا کفش های خاکیش

بهترین روش شستشو دست ها شستن با آب جاری و صابون است. اما اگر صابون در دسترس نبود می توانید دست ها را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید تا به صابون و آب دسترسی پیدا کنید. بزرگ تر ها همیشه باید کودکانشان را در شستن دست ها در این مواقع همراهی کنند.

نگهداری از حیوانات خانگی
مرقب سلامتی خود و هیوان خانگیتان باشید

مراقب حفظ سلامتی حیوان خانگیتان باشید

هر حیوان خانگی که دارید چه سگ باشد و گربه یا همستر و هر حیوان بامزه دیگر، داشتن یک دامپزشک و دیدار او با فواصل منظم برای حفظ سلامتی حیوان خانگی و خودتان ضروری است. با دامپزشکتان درباره ی نکات مراقبت از حیوان خانگیتان صحبت کنید. برای حیوان خانگیتان شرایطی را فراهم کنید تا رژیم غذایی سالم، آب سالم، محل زندگی و خواب تمیز و راحت و ورزش روزانه و منظم داشته باشد. واکسن های حیوان خانگیتان را مرتبا بزنید و مراقب کرم زدایی و کنترل کک و مک نیز باشید. برخی حیوانات می توانند ناقل کک و مک به انسان باشند که خود باعث ابتلا به بیماری های خطرناکی برای انسان و حیوان می تواند باشد.

بهداشت نگهداری از حیوانات خانگی

علاوه بر شستشو دست ها که در سطور بالا توضیح دادیم، رعایت بهداشت نگهداری از حیوانات خانگی می تواند به جلوگیری از سرایت بیماری از حیوان به انسان جلوگیری کند. حیوان خانگی و وسایل هایش را خارج از آشپزخانه نگهداری کنید و حتی در مواقعی که قصد دعفونی کردن وسایل های حیوانتان را دارید این کار را خارج از خانه انجام دهید. هیچوقت وسایل هایش را در سینک ظرشویی آشپزخانه یا سرویس بهداشتی و یا نزدیک به محبل نگهداری یا نهیه غذا نشویید. فضولات حیوانتان را از باغچه یا مکان های عمومی با یک کیسه بردارید و به سطل های زباله انتقال دهید.

نگهداری از حیوانات خانگی
نیاز های حیوانات خانگی خود را شناخته و آنها را مرتفع کنید

برای نگهداری از حیوانات خانگی محل مناسبی برای مدفوع در نظر بگیرید

در مدفوع سگ یا گربه می تواند انگل هایی وجود داشته باشد که برای سلامتی انسان مضر است.  کودکانتان را از مکان هایی که احتمال وجود مدفوع سگ یا گربه هست به دور نگه دارید تا از شر ابتلا به کرم های حلقوی یا قلاب دار در امان بمانند. اگر کودکتان جعبه شن دارد آن را از دسترس گربه خود دور نگهدارید تا مبادا از آن به عنوان جعبه بستر استفاده کند. هر روز بستر گربه خود را تمیز کنید تا شانس ابتلا به انگل را کاهش دهید. همچنین یادتان باشد که خانم های باردار به هیچ عنوان بستر حیوانات را تمیز نکنند و این کار را به بیقه اعضای خانواده بسپارند.

کلام آخر

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد؛ درصورتی که محتوای این مطلب را دوست داشتید این مطلب را با سایر دوستان خود به اشتراک بگذارید،همچنین میتوانید با ثبت نظرات خود در قسمت کامنت ها ما را حمایت فرموده و نظرات خود را با سایر مخاطبین پتی جات  به اشتراک بگذارید .

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.