پرندگان و انسان ها  چه نفعی برای هم دارند!؟

پرندگان و انسان ها از بدو خلقت در همزیستی مسالمت آمیز باهم هستند . پرنده سانان موجودات بامزه ای هستند ؛ بعضی هایشان پرهای فوق العاده زیبایی دارند. بعضی هایشان آوازهای دلنشینی می خوانند در حالی که بعضی دیگر مثل عقاب ها و دیگر پرنده سانان شکاری، می توانند با توانایی شکار و شکوه خود الهام بخش ما باشند. اما جدای از این ویژگی هایی که درباره ی پرندگان گفته شد، آیا می دانستید که پرندگان و انسان ها چه مزایا و منفعت هایی برای هم و البته محیط زیست در زمینه های مختلف دارند؟

پرندگان و انسان ها ؛ مزیت ها و منفعت ها

بیاید در ادامه نگاهی بیندازیم به چند مورد از منفعت هیی که پرندگان برای ما انسان ها دارند. خوب است که بدانیم ۸۷۰۰ تا ۹۶۰۰  نوع پرنده وجود دارد که اندازه ی آنها از کوچک مثل (پرنده مرغ مگس خوار) تا بزرگ مثل (شترمرغ و کرکس آمریکایی) متغیر است. پرندگان از جمله موجوداتی هستند که در سرتاسر جهان در هر نوع آب و هوا و اقلیمی یافت می شوند. در ادامه خواهید خواند که این این موجودات دوست داشتنی چه کمکی به انسان و محیط زیست می کنند.

پرندگان و انسان ها؛منافعی پرندگان برای انسان ها دارند
غذا دادن به پرنده سانان یکی از لذت بخش ترین رفتارهای انسانی

تماشای پرندگان تسکین استرس را برای انسان فراهم می کند

فعالیت هایی مانند تماشای پرندگان ، گوش دادن به آهنگ های آنها ، غذا دادن به پرندگان و کار در فضای باز برای بهبود زیستگاه پرندگان می تواند استرس را از بین ببرد و باعث بهبود رفاه انسان شود. هنگام مشاهده دنیای طبیعی احساس آرامش می کنید و سهم خود را در آن درک می کنید. این دلیل اصلی است که مردم به پارک های ملی ، پناهگاه های حیات وحش ، پارک های جنگلی و مناطق بیابانی می روند: برای از بین بردن استرس و قدردانی از دنیای طبیعی.

دیدن پرندگان غالباً مورد توجه سفرهای دوست داران طبیعت و حیوانان بخصوص پرندگان به پارک ها و مراکز طبیعت است. سایر مزایای کار در حیاط منزل یا کار داوطلبانه در یک باغ این اطمینان را به شما می دهد که ویتامین دی کافی از نور خورشید تأمین می کنید و با تنفس هوای تازه در محیط باغ بدن را سم زدایی می کنید.

بعضی پرندگان به بارور شدن گل ها و گیاهان کمک می کنند

نوع دیگر منافع پرندگان و انسان ها به صورت غیر مستقیم است . این مدل از پرندگان ( پرندگان گرده افشان ) نامیده می شوند که کمک می کنند در باروری گل ها. این پرندگان گرده افشان جذب رنگ ها، بوها و شهد گل ها می شوند. ساختار گل باعث می شود که پرنده گرده افشان، گرده ای گرفته تا به گل بعدی که بر روی آن می نشیند، ببرد.

این گل ممکن است زینتی باشد – از نظر شکل ظاهری بسیار ارزشمند است – یا از نظر کشاوری و تولید مواد غذایی، مانند گل های گوجه فرنگی و کدو حلوایی ارزش دارد. بدون پرندگان و سایر گرده افشان ها مثل (زنبورها ، مگس ها ، خفاش ها و …) ، برخی گیاهان قادر به تولید مثل نیستند و یا نمی توانند غذاهایی مانند سیب ، هلو و توت فرنگی را در اختیار ما قرار بدهند. از نظر اکولوژیکی، پرندگان گرده افشان، مواد غذایی( شهد) دریافت می کنند در حالی که با جابجایی گرده، گیاهان نیز از وجود این پرندگان بهره مند می شوند.

پرندگان و انسان ها؛منافعی پرندگان برای انسان ها دارند
پرنده سانان گرده افشان نقش بسیار مهمی را در چرخه بقا ایفا میکنند

گیاهان و پرندگان

گیاهانی که از گرده افشانی پرندگان استفاده می کنند معمولاً دارای گلهای قرمز روشن ، نارنجی یا زرد و بوی بسیار کمی هستند. این به این دلیل است که پرندگان حس بینایی زیادی نسبت به رنگ دارند ، اما به طور کلی حس بویایی کمی دارند یا اصلاً حس بویایی ندارند.گل های گرده افشان مقادیر زیادی شهد برای جذب و تغذیه پرندگانی که در حال انجام گرده افشانی هستند تولید می کنند ، همچنین گرده هایی دارند که معمولاً بزرگ و چسبنده به پرهای پرنده هستند. به نظر می رسد که مرغ مگس خوار بخصوص بوته های یاس بنفش،گل های هندی و همچنین گیاهان بومی را دوست دارند.

پرندگان و انسان ها :برخی از پرندگان به کنترل علف های هرز کمک می کنند

گونه های پرنده مانند فنچ ، میخچه ، کلاغ ، مرغ سیاه و گنجشک بذر علف های هرز را می خورند.

این امر آنها را در کنترل گیاهان ناخواسته، با انسان شریک می کند. پرندگان بذر خوار، بذر گزنه ، علف ، خرچنگ ، ​​گیاه خوکچه و گیاه توت سیاه را مصرف می کنند.

پرندگان و انسان ها؛منافعی پرندگان برای انسان ها دارند
پرنده سانان بهترین مکانیزم دفاع در برابر حشرات و آفات

بعضی از پرندگان کنترل آفات را انجام می دهند

بسیاری از پرندگان با خوردن حشرات ، کنترل آفات را برای انسان فراهم می کنند. حشرات خورده شده توسط پرندگان شامل شته ها ، پشه ها ، سوسک های ژاپنی و اشکات دیگر هستند. ارگانیسم های دیگری که پرندگان می خورند شامل کرم ، عنکبوت و حلزون است. در طول تاریخ ، پرندگان با نجات محصولات از آسیب یا تخریب آفت به انسان کمک کرده اند. طبق یکی از وب سایت ها ، پرندگان زمین های سیب زمینی ، باغ های میوه و محصولات گندم را نجات داده اند. پرندگان همچنین آفات جنگل را می خورند ، که به شما در صرفه جویی در درختان مورد نیاز، چوب یا نگه داشتن خاک در دامنه تپه های شیب دار کمک می کند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.