نگهداری از گربه : تشخیص استرس در گربه ها

نگهداری از گربه : تشخیص استرس در گربه ها

نگهداری از گربه ها و راهکارهای تشخیص استرس در آنها

گربه ها از پر طرفدار ترین حیوانات خانگی محسوب می شوند . نگهداری از گربه میتواند موجبات آرامش ما را فراهم کند…البته بشرط اینکه ما هم بتوانیم موجبات آرامش و آسایش این پت های دوست داشتنی را فراهم کنیم؛ با ما همراه باشید تا نکات مهم در نگهداری از گربه ها و تشخیص آرامش آنها را با شما به اشتراک بگذاریم.

آیا دلایل و نشانه های استرس در گربه ها را می دانید؟

می توان گفت که استرس جزء جدایی ناپذیر جهان امروز است. علاوه بر معایبی که  استرس زیاد می تواند برای انسان ها داشته باشد، حیواناتی که دچار استرس می شوند نیز از شر معایب استرس محفوظ نیستند.  استرس می تواند از نظر جسمی و روحی بر روی گربه ها تأثیر منفی بگذارد و روابط آنها با سایر حیوانات خانگی و انسان در خانه را تحت تأثیر قرار دهد.

نگهداری از گربه : تشخیص استرس در گربه ها

راهکارهای تشخیص استرس گربه ها

سوال مهم در نگهداری از گربه اینجاست که چرا گربه ها دچار استرس می شوند؟

یک گربه زمانی دچار استرس می شود که در معرض موقعیت تهدید کننده ای قرار گیرد. این تهدید باعث ایجاد یک سری فعالیت ها در سیستم عصبی خودمختار وی می شود ، از جمله تغییر در ضربان قلب ، گردش خون و تنفس. وقتی منبع استرس شناخته شده باشد و چالش با جنگ یا فرار از بین برود ، ترس او فروکش می کند و به حالت عادی برمی گردد. وقتی گربه نتواند منبع ترس خود را تشخیص دهد یا نتواند از یک منبع ترس مکرر جلوگیری کند، می تواند منجر به اضطرابی مزمن برای او شود. موارد اصلی که درباره آنها می دانیم و باعث ایجاد علائم استرس در گربه ها می شود عبارتند از:

رقابت زیاد برای بدست آوردن منابع:

این امر اغلب در خانه های چند گربه ای اتفاق می افتد که گربه ها احساس می کنند باید برای غذا ، آب ، فضای تمیز جعبه بستر محل زندگی یا وقت با صاحب خود با گربه ها یا حیوانات دیگر رقابت کنند.

قلمرو ناکافی:

اگر گربه احساس کند که مالک قلمرو زندگی خود نیست، ممکن است دچار استرس شود. این معمولاً در مواردی اتفاق می افتد که او محل زندگی مناسبی برای علامت گذاری ندارد ، یا گربه های دیگری در خانه هستند که او را بیرون از مکان مورد آزار و اذیت قرار می دهند.

تغییرات در خانه ، از جمله اضافه شدن یا حذف حیوانات خانگی یا افراد:

گربه ها نسبت به تغییر حساس هستند و باعث استرس آنها می شود. در حقیقت ، هنگامی که افراد در خانه احساس استرس می کنند ، گربه ها نیز اغلب نشانه هایی از استرس را در خود نشان می دهند که نشان دهنده تأثیر احساسات ما بر روی آنها می تواند باشد.

بازسازی یا سایر وقایع پر سر و صدا در خانه:

بیشتر گربه ها علاقه زیادی به صداهای بلند ندارند ، بنابراین پروژه های بازسازی ، مهمانی های بلند و سر و صدای دیگر باعث استرس آنها می شود.

ویزیت های دامپزشکی، نظافت و آشیانه:

مسافرت در اتومبیل ، قرار گرفتن در یک فضای ناشناخته و انجام امورشان توسط غریبه ها، همگی می توانند باعث ایجاد استرس در برخی از گربه ها شوند.

بی حوصلگی:

گربه هایی که بی حوصله هستند و هیچ راهی برای تخلیه ی انرژی خود ندارند، به ویژه غرایز درنده خود ، می توانند دچار استرس شوند.

از دست دادن مراقب یا یکی از اعضاء خانواده:

مرگ یکی از اعضاء خانواده (انسان یا حیوان) و یا مراقب اصلی حیوان که با او ارتباط عاطفی زیادی برقرار می کرده نیز می تواند موجب استرس و ناراحتی در گربه شود.

ترس از صداهای بلند:

ترس از صدای رعد و برق یا طوفان های شدید یا پرخاشگری توسط یکی از اعضاء خانواده نیز می تواند موجب ایجاد استرس در گربه شود.

نگهداری از گربه : تشخیص استرس در گربه ها

علل عمده ایجاد استرس در گربه ها

نگهداری از گربه ها : نشانه های استرس در گربه ها

گربه ها استرس خود را به جهات مختلف نشان می دهند. جالب اینجاست که بسیاری از این علائم همچنین می توانند نشان دهنده شرایط پزشکی مختلف باشد ، بنابراین گاهی اوقات ممکن است که حل این مشکلات کمی دشوار باشد. اگر تغییراتی در رفتار گربه خود مشاهده کردید ، بهتر است قبل از رفع استرس به برای تشخیص دقیق تر، با دامپزشک مشورت کنید. در ادامه برخی از علائم استرس در گربه ها را بیان می کنیم

نشانه ها :

– مشکل در هاضمه و دفع مدفوع (یبوست) و یا ادرار خارج از خاک

– چنگ زدن های غیرطبیعی

– اسهال

– کناره گیری یا چسبیدن به صاحب خود

– کاهش اشتها

– تمیز کردن بیش از حد خود، گاهی تا حدی پیش می روند که ریزش مو یا طاسی سکه ای شکل بر روی بدنشان و اغلب روی پاها و شکمشان دیده می شود.

–  خراشیدن بیش از حد معمول اشیاء

– افزایش مدت خواب

– حمله به افراد یا دیگر حیوانات

با ما همراه باشید تا در مقاله بعدی ما راجع به درمان استرس در گربه ها بخوانید.

معرفی انواع ماهیان زینتی پتیجات

انواع ماهیان زینتی

انواع ماهی های زینتی

یکی از بهترین انتخاب های ما می تواند داشتن یک آکواریوم زیبا همراه با ماهی های زینتی در خانه باشد. از آنجایی که ماهی های زینتی بسیار دوست داشتنی هستند گزینه خوبی برای نگهداری می باشند. در کنار زیباتر کردن فضای خانه، نگهداری و تماشای حرکت ماهیان زینتی در آب آکواریوم موجب آرامش ما می شود. در ادامه می خواهیم با چند نوع از این ماهیان زینتی آشنایتان کنیم.

معرفی انواع ماهیان زینتی پتیجات

دیسکس ها از زیباترین ماهی های زینتی

ماهی های زینتی : دیسکاس

یکی از پرطرفدارترین ماهیان آکواریم های آب شیرین دیسکاس ها هستند که بسیار اجتماعی و قوی می باشند. این ماهی های زینتی  زیبا از خانواده سیکلیدها محسوب می شوند. دیسکاس ها بسیار خوب به حرکات شما توجه دارند و با حالات و خلق و خو مختلف با شما ارتباط برقرار می کنند. عمر این ماهیان زیبا ۱۰ سال یا بیشتر است و بین ۸ تا ۱۰ اینچ رشد می کنند.

نگهداری دیسکاس ها

برای نگهداری از این نوع ماهی باید به شرایط محیط مورد نیاز آن ها واقف باشید تا بتوانید محیط مناسبی را برایشان فراهم کنید. دیسکاس ها در رژیم غذاییشان پروتئین زیادی نیاز دارند. بنابراین می توانند از غذای ماهی پولکی، کرم های سیاه و کرم خونی، غذای مخصوص دیسکاس، کرم خاکی و … استفاده کنید. دیسکاس ها بهتر از با ماهیان از جنس خود نگهداری شوند اما آنجل ها نیز می توانند با دیسکاس ها در یک آکواریوم نگهداری شوند.

ماهی های زینتی : جنگجو سیامی یا فایتر

ماهی جنگجو یا همان فایتر یکی از رایج ترین ماهی های آب شیرین است که از خانواده گورامی می باشد. یکی از فاکتور های مهم و قابل توجه در نگهداری ماهی های فایتر دمای آب (بین ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتی گراد) می باشد زیرا فایترها بومی مناطق گرمسیری هستند. ماهی های جنگجو طول عمرشان بین ۲ تا  سال است که در مواردی دیده شده تا ۸ سال هم عمر کرده اند.

معرفی انواع ماهیان زینتی پتیجات

ماهی جنگ جو گورامی از خوش رنگ و لعاب ترین ماهی های آب شیرین

تغذیه ماهی فایتر یا جنگ جو گورامی

این ماهی ها به طور معمول از لارو و حشرات تغذیه می کنند. کرم خونی، میگو و … نیز می توانند گزینه ی مناسبی برای غذایشان باشند. جالب است بدانید ماهی های فایتر در رنگ های قرمز آبی، سفید، سبز و نارنجی وجود دارد که نر های این گونه از ماهیان به متمایل به رنگ قرمز تیره است در حالیکه رنگ ماده این ماهیان آبی متمایل به روشن می باشد.

مای های زینتی :فرشته ماهی

فرشته ماهی یا آنجل از انواع ماهیان آب شیرین است که انتخاب مناسبی است برای افرادی که برای اولین بار می خواهند از ماهی در آکواریوم جهت سرگرمی نگهداری کنند. آنجل ها گوشتخوارند و اندازه ی آن ها به بلندی ۲۶ سانتی متر و طول ۱۵ سانتی متر میتواند برسد. و بهتر است برای تغذیه این ماهیان زیبا از میگو، ماهی پولکی، لارو پشه و بچه ماهیف جگر و گوشت گاو و تخم مرغ می توان استفاده کرده.

معرفی انواع ماهیان زینتی پتیجات

آنجل یا فرشته ماهی از ماهی های زیبای آب شیرین

نگهداری از فرشته ماهی ها

حواستان باشد فرشته ماهی ها از زمره ماهیان حساسی هستند و بعد از حمل و نل و جا بجایی اعتصاب غذا در آن ها بسیار قابل مشاهده است. دمای آب مناسبشان بین ۲۲ تا ۲۴ درجه است و دمای ۲۷ درجه سانتی گراد را برای تخم ریزی تشخیص می دهند. در هنگام حمل این ماهیان زیبا دقت کنید زیرا وقتی قسمتی از باله آنجل ها قطع شود یا این ماهی زخمی شود امکان ترمیم مجدد باله ها وجود دارد اما هرگز به زیبایی روز اول خود باز نمی گردد.

ماهی های زینتی : ماهی قرمز

ماهی رمز یکی از پررطرفدارترین ماهی ها در بین ما ایرانیان است زیرا یکی از اجزای جدایی ناپذیر سفره هفت سین  یکی از سنت های دیرینه ی ایرانیان می باشد. برخلاف طول عمر واقعی این ماهی که بین ۲ تا ۴۰ سال است، ماهی قرمز به دلیل عدم نگهداری درست و مراقبت از آن چند ماهی بیشتر در خانه های ما عمر نمی کند. ماهی قرمز سالم می تواند انتخاب خوبی برای نگهداری در خانه باشد زیرا با فراهم کردن فضای مناسب می تواند سالیان سال در خانه ما زندگی کند و از جذابیت زیادی برای کودکانمان برخوردار است.

نکاتی درباره ماهی قرمز ها

ماهی قرمز سالم تحرک لازم را دارد و چشم های ماهی نباید دچار فرورفتگی یا برآمدگی شده باشد. همچنین بدن ماهی نیز نباید دچار برآمدگی باشد. ماهی های قرمز پرتحرک و رنگ روشن که هیچ زخمی روی بدنشان ندارند گزینه های خوبی برای انتخاب هستند. آب ماهی قرمز نباید کلر داشته باشد (۱ شبانه روز آب را در رفی قرار دهید تا کلر از بین برود) و همچنین دمای آب ۲۰ درجه سانتی گراد برای این ماهی مناسب است. حواستان باشد دمای آب را ناگهانی تغییر ندهید زیرا این ماهی ها به دمای آب یکنواخت عادت دارند. این ماهی ها وقتی احساس کنند که دمای آب بالا رفته و اکسیژن آب کم است به سطح آب می آیند. در این مواقع سریعا آب داخل تنگ را تغییر دهید. این ماهی نسبت به استرس حساس است.

معرفی انواع ماهیان زینتی پتیجات

ماهی گلی یا ماهی قرمز از رسته گلد فیش ها

غذای ماهی های قرمز

این ماهی بدون غذا ممکن است تا یک هفته هم دوام بیاورد اما پرخوری تایر منی در سیستم گوار او و در نتیجه کاهش طول عمر او می گذارد. می توانید هر یک روز در میان، یک مرتبه به ماهی غذا مخصوص گیاهی یا حیوانی دهید و حتما حواستان باشد که اگر غذاها در  ۵-۶ دقیقه اول خورده نشد آن ها را از سطح آب بردارید.

امیدوارم از مطالبی که در این مقاله برایتان فراهم کردیم لذت برده باشید و بقیه ی مقالات ما را نیز دنبال کنید.

تغذیه سگ باردار یا سگ مادر

تغذیه سگ باردار یا سگ مادر

تغذیه سگ باردار یا سگ مادر

حیوانات مختلف به خصوص حیوانات خانگی یا همان پت های دوست داشتنی ما به واسطه ی نزدیک بودن به ما برخی اخلاقیات و خلق و خوی ما را به خود میگیرند . سگ ها گربه ها و در کل حیوانات دست آموز و خانگی ما نیاز به توجه ما دارند . یکی از نقاط حساس زندگی پت ها دوران بارداری آنهاست…شما قبل و بعد بارداری حیوانات خانگی خود نیاز به توجه دوچندان به آنها هستید و نیاز است مقدماتی را فراهم آورید. با این مطلب پتیجات همراه باشید تا نکات مهمی راجع به تغذیه سگ باردار قبل و بعد از وضع حمل را با شما به اشتراک بگداریم

نحوه تغذیه سگ باردار یا سگ مادر

بعد از اینکه سگ مادری توله ای به دنیا آورد ، باید کمی بیشتر از او مراقبت کنید. به طور خاص ، برای اطمینان از سالم ماندن او و توله سگها ، او باید به طور مناسب تغذیه و هیدراته شود. برای اینکه مادر شیر کافی با کیفیت بالا برای تغذیه توله سگهای خود تولید کند ، به غذای با کیفیت بالا که شامل مقادیر زیادی پروتئین ، چربی و کلسیم باشد ، احتیاج دارد. علاوه بر این ، او برای تغذیه توله سگهای خود، باید به آب بیش از حد معمول دسترسی داشته باشد.

تغذیه سگ باردار یا سگ مادر

تغذیه سگ باردار قبل و بعد از وضع حمل

غذا را خودتان برای سگ مادر بیاورید

یکی از نکات روانی برای تغذیه سگ باردار این است که غذا را نزدیک سگ مادر قرار دهید تا مجبور نشود توله سگها را برای خوردن ترک کند. بسیاری از مادران توله های تازه متولد شده نمی خواهند توله سگهای خود را برای خوردن غذا تنها بگذارند ، بنابراین پس از زایمان مدت زیادی از خوردن غذا خودداری می کنند. با این حال ، می توانید به سگ خود اجازه دهید کمی برای غذا خوردن صبر کند. بیشتر سگهایی که زایمان می کنند چند ساعت برای خوردن غذا صبر می کنند. آنها قبل از اقدام به غذا خوردن نیاز به استراحت و بهبودی در دوران نقاهت دارند.

غذاهای بسیار خوش طعم به سگتان بدهید

اگر مادر سگ شما در خوردن غذای سگ بلافاصله پس از تولد توله سگ مردد است ، می توانید به او غذاهای پرکالری بدهید که نمی تواند مقاومت کند. این می تواند درمان های خاصی باشد که می دانید آن را دوست دارد یا یک زرده تخم مرغ یا گوشت قرمز به غذای معمولی آن اضافه کنید. برای خوش طعم شدن غذا ، سعی کنید آن را در آب مرغ خیسانده و مایکروویو کنید تا گرم شود.برای تغذیه سگ باردار مهم ترین نکته تعداد کالری و طعم غذاست.

تغذیه سگ باردار با مایعات(آبرسانی)

سگی که توله ای  به دنیا آورده باشد در طی این فرآیند مایعات زیادی از دست داده است. به همین دلیل ، شما می خواهید او را وادار کنید که هرچه زودتر مقداری آب بنوشد. این به شما کمک می کند تا از کمبود آب بدن جلوگیری کنید. اگر او نمی خواهد آب ساده بنوشد ، سعی کنید کمی آب مرغ به او بدهید تا بنوشد. این ممکن است بیشتر از آب برای سگ فریبنده باشد.

تغذیه سگ باردار یا سگ مادر

سگ مادر را با غذای پر کالری و خوش طعم اقوا کنید

تغذیه سگ باردار را چند برابر کنید

سگی که به دنیا آورده و توله سگ های خود را شیر می دهد ، نیاز به خوردن غذای بیش از حد معمول دارد. در حقیقت ، اکثر سگ ها باید پس از زایمان دو برابر مقدار معمول غذا تغذیه کنند. اگر غذای کافی به آن ندهید ، دیگر نمی تواند از وزوز بهبود یابد و به نوزادان خود غذا دهد. این غذا به جای فقط چند وعده غذایی بزرگ ، باید در وعده های غذایی کوچک در طول روز تغذیه شود. این به سگ شما کمک می کند غذا را راحت هضم کند. به قسمت پشت کیسه غذایی سگ خود مراجعه کنید تا ببینید سازنده برای سگ های باردار یا شیرده چه پیشنهادی دارد.

غذای سگ مادر را به غذای توله سگ تغییر دهید

غذای توله سگ کالری زیادی دارد و بسیار زود هضم است. این بدان معنی است که مادر می تواند مواد مغذی موجود در غذا را به سرعت جذب کند. تغذیه غذای توله سگ مادر همچنین به شما اطمینان می دهد که توله سگهایی که او تغذیه می کند از تغذیه مناسب برخوردار هستند. مقدار غذای پیشنهادی بسته بندی غذای توله سگ را به سگ مادر تغذیه کنید ، اما اطمینان حاصل کنید که در طول روز چندین وعده غذایی بدهید یا فقط اجازه دهید سگ به طور مداوم با غذا بازی بازی کند. برای جلوگیری از ناراحتی معده ، ۳-۴ روز اول غذای توله سگ را با غذای معمولی سگ مخلوط کنید. این به مادر سگ کمک می کند تا به تدریج با غذای توله سگ سازگار شود.

تغذیه سگ باردار یا سگ مادر

در کنتر تغذیه سگ باردار به تغذیه توله ها هم توجه کنید

تغذیه سگ باردار و شیرده

مطمئن شوید که سگ مادر آب زیادی می نوشد. سگی که شیرده است برای تولید شیر کافی باید مایعات زیادی بنوشد. اطمینان حاصل کنید که مادر سگ به طور مداوم به آب دسترسی دارد در حالی که کودک خود را شیر می دهد. باید مراقب باشید که اگر سگ شما از رژیم غذایی خشک استفاده می کند ، چه مقدار آب می نوشد ، هوشیار باشید. میزان تغذیه سگ مادر را برای چندین هفته افزایش دهید. مادر سگ شما باید طی چند هفته پس از زایمان میزان شیر تولیدی خود را افزایش دهد. حدود سه هفته پس از زایمان در اوج تولید شیر خواهد بود. در این مرحله همچنین باید تا چهار برابر قبل از بارداری غذا بخورد. این غذا باید حداقل در چهار وعده غذایی در طول روز پخش شود. این به او کمک می کند تا این مقدار غذا افزایش یابد.

وزن سگ مادر را کنترل کنید

سگ مادری که پرستار توله سگ است در معرض خطر لاغر شدن بیش از حد قرار دارد. در تغذیه سگ باردار یا شیر ده اگر او به اندازه کافی کالری دریافت نکند تا با تولید شیر همگام شود ، بدن او از ذخایر استفاده می کند که می تواند منجر به کاهش وزن ناسالم او شود. برای جلوگیری از این مسئله ، مطمئن شوید که سگ شما قبل از بارداری بیش از ده درصد از وزن اصلی خود را از دست نداده است. اگر غذای کافی به آن ندهید ، دیگر نمی تواند از وزوز بهبود یابد و به نوزادان خود غذا دهد.در این مرحله همچنین باید تا چهار برابر قبل از بارداری غذا بخورد.

این غذا باید حداقل در چهار وعده غذایی در طول روز پخش شود. این به او کمک می کند تا این مقدار غذا افزایش یابد.

پرندگان و انسان ها؛منافعی پرندگان برای انسان ها دارند

پرندگان و انسان ها؛منافعی پرندگان برای انسان ها دارند

پرندگان و انسان ها  چه نفعی برای هم دارند!؟

پرندگان و انسان ها از بدو خلقت در همزیستی مسالمت آمیز باهم هستند . پرنده سانان موجودات بامزه ای هستند ؛ بعضی هایشان پرهای فوق العاده زیبایی دارند. بعضی هایشان آوازهای دلنشینی می خوانند در حالی که بعضی دیگر مثل عقاب ها و دیگر پرنده سانان شکاری، می توانند با توانایی شکار و شکوه خود الهام بخش ما باشند. اما جدای از این ویژگی هایی که درباره ی پرندگان گفته شد، آیا می دانستید که پرندگان و انسان ها چه مزایا و منفعت هایی برای هم و البته محیط زیست در زمینه های مختلف دارند؟

پرندگان و انسان ها ؛ مزیت ها و منفعت ها

بیاید در ادامه نگاهی بیندازیم به چند مورد از منفعت هیی که پرندگان برای ما انسان ها دارند. خوب است که بدانیم ۸۷۰۰ تا ۹۶۰۰  نوع پرنده وجود دارد که اندازه ی آنها از کوچک مثل (پرنده مرغ مگس خوار) تا بزرگ مثل (شترمرغ و کرکس آمریکایی) متغیر است. پرندگان از جمله موجوداتی هستند که در سرتاسر جهان در هر نوع آب و هوا و اقلیمی یافت می شوند. در ادامه خواهید خواند که این این موجودات دوست داشتنی چه کمکی به انسان و محیط زیست می کنند.

پرندگان و انسان ها؛منافعی پرندگان برای انسان ها دارند

غذا دادن به پرنده سانان یکی از لذت بخش ترین رفتارهای انسانی

تماشای پرندگان تسکین استرس را برای انسان فراهم می کند

فعالیت هایی مانند تماشای پرندگان ، گوش دادن به آهنگ های آنها ، غذا دادن به پرندگان و کار در فضای باز برای بهبود زیستگاه پرندگان می تواند استرس را از بین ببرد و باعث بهبود رفاه انسان شود. هنگام مشاهده دنیای طبیعی احساس آرامش می کنید و سهم خود را در آن درک می کنید. این دلیل اصلی است که مردم به پارک های ملی ، پناهگاه های حیات وحش ، پارک های جنگلی و مناطق بیابانی می روند: برای از بین بردن استرس و قدردانی از دنیای طبیعی.

دیدن پرندگان غالباً مورد توجه سفرهای دوست داران طبیعت و حیوانان بخصوص پرندگان به پارک ها و مراکز طبیعت است. سایر مزایای کار در حیاط منزل یا کار داوطلبانه در یک باغ این اطمینان را به شما می دهد که ویتامین دی کافی از نور خورشید تأمین می کنید و با تنفس هوای تازه در محیط باغ بدن را سم زدایی می کنید.

بعضی پرندگان به بارور شدن گل ها و گیاهان کمک می کنند

نوع دیگر منافع پرندگان و انسان ها به صورت غیر مستقیم است . این مدل از پرندگان ( پرندگان گرده افشان ) نامیده می شوند که کمک می کنند در باروری گل ها. این پرندگان گرده افشان جذب رنگ ها، بوها و شهد گل ها می شوند. ساختار گل باعث می شود که پرنده گرده افشان، گرده ای گرفته تا به گل بعدی که بر روی آن می نشیند، ببرد.

این گل ممکن است زینتی باشد – از نظر شکل ظاهری بسیار ارزشمند است – یا از نظر کشاوری و تولید مواد غذایی، مانند گل های گوجه فرنگی و کدو حلوایی ارزش دارد. بدون پرندگان و سایر گرده افشان ها مثل (زنبورها ، مگس ها ، خفاش ها و …) ، برخی گیاهان قادر به تولید مثل نیستند و یا نمی توانند غذاهایی مانند سیب ، هلو و توت فرنگی را در اختیار ما قرار بدهند. از نظر اکولوژیکی، پرندگان گرده افشان، مواد غذایی( شهد) دریافت می کنند در حالی که با جابجایی گرده، گیاهان نیز از وجود این پرندگان بهره مند می شوند.

پرندگان و انسان ها؛منافعی پرندگان برای انسان ها دارند

پرنده سانان گرده افشان نقش بسیار مهمی را در چرخه بقا ایفا میکنند

گیاهان و پرندگان

گیاهانی که از گرده افشانی پرندگان استفاده می کنند معمولاً دارای گلهای قرمز روشن ، نارنجی یا زرد و بوی بسیار کمی هستند. این به این دلیل است که پرندگان حس بینایی زیادی نسبت به رنگ دارند ، اما به طور کلی حس بویایی کمی دارند یا اصلاً حس بویایی ندارند.گل های گرده افشان مقادیر زیادی شهد برای جذب و تغذیه پرندگانی که در حال انجام گرده افشانی هستند تولید می کنند ، همچنین گرده هایی دارند که معمولاً بزرگ و چسبنده به پرهای پرنده هستند. به نظر می رسد که مرغ مگس خوار بخصوص بوته های یاس بنفش،گل های هندی و همچنین گیاهان بومی را دوست دارند.

پرندگان و انسان ها :برخی از پرندگان به کنترل علف های هرز کمک می کنند

گونه های پرنده مانند فنچ ، میخچه ، کلاغ ، مرغ سیاه و گنجشک بذر علف های هرز را می خورند.

این امر آنها را در کنترل گیاهان ناخواسته، با انسان شریک می کند. پرندگان بذر خوار، بذر گزنه ، علف ، خرچنگ ، ​​گیاه خوکچه و گیاه توت سیاه را مصرف می کنند.

پرندگان و انسان ها؛منافعی پرندگان برای انسان ها دارند

پرنده سانان بهترین مکانیزم دفاع در برابر حشرات و آفات

بعضی از پرندگان کنترل آفات را انجام می دهند

بسیاری از پرندگان با خوردن حشرات ، کنترل آفات را برای انسان فراهم می کنند. حشرات خورده شده توسط پرندگان شامل شته ها ، پشه ها ، سوسک های ژاپنی و اشکات دیگر هستند. ارگانیسم های دیگری که پرندگان می خورند شامل کرم ، عنکبوت و حلزون است. در طول تاریخ ، پرندگان با نجات محصولات از آسیب یا تخریب آفت به انسان کمک کرده اند. طبق یکی از وب سایت ها ، پرندگان زمین های سیب زمینی ، باغ های میوه و محصولات گندم را نجات داده اند. پرندگان همچنین آفات جنگل را می خورند ، که به شما در صرفه جویی در درختان مورد نیاز، چوب یا نگه داشتن خاک در دامنه تپه های شیب دار کمک می کند.

مزایای نگهداری از سگ ها

نگهداری از سگ ها و ۱۰ مزیت آن برای کودکان

۱۰ مزیت نگهداری سگ ها (بزرگ شدن سگ ها با بچه ها)

سگ ها و بچه ها می توانند بهترین دوست هم شوند وقتی که با هم بزرگ شوند. همچنین می توانند منفعت زیادی برای دویشان داشته باشد در واقع  نگهداری از سگ ها فرصت افزایش زمان بازی تا ذهنیت شادتررا به کودکان میدهد.  این مقاله سایت پتیجات رو حتما تا آخر بخونید تا برایتان از مزایای بزرگ شدن همزمان سگ ها با بچه ها در خانه بگوییم.

بیشتر بچه ها عاشق سگ ها هستند چون خیلی بامزه و دوست داشتنی هستند و رفتاری دوستانه و اجتماعی دارند. اما چیزی که خیلی مهمه اینه که آیا میدونید سگ می توانند به رشد  سالم فیزیکی و روانی کودکتان کمک کنند؟ در ادامه چند تا از این مزیت هارو با هم می خونیم.

۱-نگهداری از سگ یعنی داشتن یک همراه همیشگی

اگرچه دوران بچگی برای همه بچه ها خوب و راحت و بدون دغدغه نیست اما با نگهداری از سگ ها می توانند همراهان همیشگی خوبی برای روزهای بالا و پایین زندگی بچه هاتون باشن. سگ ها می توانند منبع راحتی بسیار خوبی برای بچه ها باشند حتی در زمانی که آن ها درگیر درس های دشوار زندگی هستند. وقتی بچه ها نارحتند یا عصبانی اند و یا از چیزی ترسیدن می توانند همیشه به سگشان رو بیاورند. تحقیقات نشان داده است که نگهداری از سگ ها و در کل حیوان خانگی و نوازش آنها ها می تواند در از بین بردن استرس و بدست آوردن آرامش به افراد کمک کند.

مزایای نگهداری از سگ ها

نگهداری از سگ ها یعنی همیشه رو داشتن یه دوست خوب حساب کنید

۲-سبک زندگی فعال تر با نگهداری از سگ ها

همچنین نگهداری از سگ ها سبک زندگی فعال تری را می طلبد. خانواده هایی که از سگ مراقبت میکنند، کودکانشان  ۱۱ دقیقه در روز فعالیت بیشتری دارند نسبت به همسالان خود در خانواده هایی که از سگ نگهداری نمی کنند. شاید زمان خیلی زیادی به نظر نرسد اما در طی یک هفته یا یک ماه زمان زیادی می شود. بسیاری از سگ ها به دویدن، پیاده روی و زمان بازی زیادی نیاز دارند. چشم های درخشان توله های کوچیک و دوست داشتنی که به شما نگاه می کنند به شما انگیزه بالایی می دهند حتی زمانی که حوصله ندارید.

۳-آیا بچه هایی که حیوان خانگی دارند مسئولیت پذیرند؟

داشتن حیوان خانگی یکی از بهترین راه های یادگیری مسئولیت پذیری می باشد. زمانی که کودک یاد می گیرد حواسش به ظرف آب و غذای سگ باشد، در آن لحظه احساس مسئولیت پذیری در اون شکل می گیرد و با تکرار نگهداری از سگ این احساس در اون تقویت می شود. همچنین کودکان با مراقبت از حیوان خانگی خود، همدلی و شفقت را یاد می گیرند و حس عزت نفس در آنان تقویت می شود.

نگهداری از سگ بتعث نهادینه شدن مسئولیت پذیری در کودکان میشود

۴-نگهداری از سگ و تاثیر شگفت انگیز آن در سلامتی

تحقیقات نشان داده است نوزادانی که در ارتباط نزدیک با حیوانات خانگی بزرگ می شوند تا قبل از یک سالگی کمتر به پزشک مراجعه می کنند نسبت به کودکانی که حیوان خانگی ندارند. همچنین تحقیقات نشان داده است کودکانی در ارتباط نزدیک با سگ ها بزرگ می شوند آلرژی کمتری را تجربه می کنند.

۵-یادگیری عشق بی قید و شرط با نگهداری سگ

کودکان مرکز توجه خانواده هستند و خیلی سریع یاد میگیرند که حول محور آنان می چرخد. اینجاست که خیلی مهمه که ما آنان را با مفاهیم عشق بی قید و شرط و وفاداری آشنایشان کنیم. حالا چه معلمی بهتر از همراهی او با یک حیوان خانگی مثل می تواند به او بهتر یاد دهد؟اگر قصد آموزش غیر مستقیم به کودکانتان را دارید قطعاً نگهداری از سگ به شما کمک شایانی خواهد کرد.

۶-تشویق کودکان به صحبت کردن

سگ ها فرصت های زیادی را برای تمرین صحبت کردن کودکان فراهم میکنند. اگرچه این ترغیب به صحبت کردن در حد صدا زدن نام سگ یا درخواست اجرای بعضی دستورات ساده مثل بنشین و برو و بیا و یا غر زدن باشد. اما نگهداری از سگ باعث می شود بچه ها مشتاق شوندکه با دوست جدیدشان گپ بزنند. همچنین سگ ها می توانند با آرامش و با سرگرمی به کودکان با مشکل گفتاری کمک کنند. به دلیل اینکه سگ ها نمی توانند هنگام گفتار کودکان آنان را قضاوت کنند پس گفتار درمانی را برای آنان کمتر چالش برانگیز و سرگرم کننده تر می کنند.

۷-نگهداری از سگ ها مساویست با حمایت و مراقبت دائمی

همه ما داستان هایی از نجات نوزادان از دست متجاوزان، بلایای قریب الوقوع یا حیوانات خطرناک توسط سگ های قهرمان شنیده ایم. سگ ها می توانند محافظان قابل اعتماد ما و کودکانمان باشند. و وقتی نوبت به کودکان می رسد، آن ها واقعا اجازه می دهند که سگ ها ماهیت محافظت کنندگی خود را نشان بدهند. آن ها طوری نوزادان انشان را نگاه می کنند که انگار جزیی از توله های خودشان است و هرگز مراقب خود را رها نمی کنند.

مزایای نگهداری از سگ ها

نگهداری از سگ و مزایای فراوان آن برای کودکان

۸-با نگهداری از سگ وقت بیشتر در خارج از خانه سپری می شود

اگرچه این خارج شدن از خانه ممکن است بخاطر پیاده روی روزانه در محل باشد و چه سفر به پارک، داشتن یک همراه سگ کمک بزرگی به قرار گرفتن در فضایی خارج از منزل  می کند.

۹-ایجاد پیوند عاطفی

با نگهداری سگ در خانه، والدین می توانند از این فرصت طلایی برای تقویت تیم کاری و همکاری بین خواهر و برادر در خانه استفاده کنند. پیاده روی و بیرون بردن سگ از خانه می تواند به مسئولیت های مشترک تبدیل شود. و وقتی زمان بازی فرا می رسد، پیوستن به سگ برای دویدن در باغ باعث نزدیک تر شدن آن ها به یکدیگر می شود.

مزایای نگهداری از سگ ها

نگهدری سگ و بهبود روابط عاطفی

۱۰-برای نگهداری از سگ نگرانی ها را کنار بگذارید

احتمالا یکی از بهترین مزیت های مراقبت از سگ در سال های اولیه کودکی این است که سگ ها کودکان را شاد و سرزنده نگه می دارند. تحقیقات نشان داده است که تعامل با حیوانات باعث افزایش سطح سروتونین و دوپامین می شود که عناصر شیمیایی سازنده احساسات مثبت هستند.بازی و تعامل با سگ ها کاملا سرگرم کننده است و مطمئنا روز هر کودکی را زیباتر می کند. همچنین بزرگ شدن با سگ می تواند از بسیاری جهات زندگی کودکان را غنی کند. یوستن سگ به خانواده می تواند یکی از بزرگ ترین هدایایی باشد

که می توانیم به بچه هایمان بدهیم.

نگهداری از حیوانات خانگی

مزایای نگهداری از حیوانات خانگی

نگهداری از حیوانات خانگی چه مزایایی برای ما دارد

جا داره که در ابتدا بگم داشتن پت خیلی مزایا داره برای صاحبش . میتونه میزان ورزش روزانمونو ازایش بده یا موجب بیرون رفتن بشه و تو اجتماعی رفتار کردن آدما و بیشتر تو اجتماع بودنشون کمک کنه. بازی و پیاده روی روزانه با حیوانات خانگی باعث کاهش فشار خون، و پایین اومدن کلسترول خون و تریگلیسرید خون میشه. داشتن و نگهداری از حیوان خانگی به ما در درمان افسردگی و کاهش احساس تنهایی کمک کنه. به طوریکه بیشتر افراد خانه دار در کشورآمریکا حداقل یک حیوان خانگی دارند.

نگهداری از حیوانات خانگی و پیوندهای عاطفی

تحقیقات نشان داده که پیوند عاطفی بین انسان ها و حیوانات خانگیشان میتونه موجب افزایش تناسب اندام، کاهش سطح استرس و افزایش احساس شادی در صاحبانشان شود. بعی از مزایای داشتن حیوان خانگی به شرح زیر می باشد:

 1. کاهش فشار خون
 2. کاهش سطح کلسترول خون
 3. کاهش سطح تری گلسیرید
 4. کاهش احساس تنهایی
 5. ایجاد رصت برای انجام ورزش و فعالیت هایی خارج از منزل
 6. ایجاد فرصت برای بیشتر در اجتماع بودن
7 نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی

نگهداری از حیوان خانگی و ایجاد رابطه عاطفی

نگهداری از حیوانات خانگی و نقاط تیره و روشن

اما حیوانات خانگی گاهی هم باکتری های مری رو با خودشون به همراه دارند که می تونه برای ما بیماری ایجاد کنه، هرچند که به ظاهر حیوان خانگیمان سالم به نظر برسه. بیماری هایی که انسان ها می توانند از حیوانات خانگیشان بگیرند، بیماری های زنوتیک نامیده می شود. در ادامه چند تا نکته  به شما یاد میدیم که همراه خانوادتون در کنار لذت بردن از حیوان خانگیتان، سلامتیتان حفظ شود.

چجوری حیوون خانگی مناسبمونو پیدا کنیم؟

قبل از نگهداری از یک حیوان خانگی اول از همه خوب فکر کنید و با خانوادتون در انتخاب درست اون دقت کنید. جستجویی راجع به نیازهای ویژه اون حیوون داشته باشید و قبل از به سرپرستی گرفتن یک حیوان خانگی این سوالات که در ادامه براتون مینویسم رو از خودتون بپرسید:

 1. این حیوانی که انتخاب کردید چند سال عمر میکنه؟
 2. غذاش چی هست؟
 3. به چه قدر ورزش در طول روز نیاز داره؟
 4. از نظر جثه قرار چقدر بزرگ بشه؟ (اگر انقدر بزرگ بشه میشه تو خونه نگهش داشت؟)
 5. هزینه معاینات دامپزشکی و نگهداریش چقدر است؟
 6. آیا من به اندازه کافی وقت برای تمیز کزدن و مراقبت کردن و وقت گذروندن باهاش رو دارم؟
 7. چه اصول و عاداتی رو برای حفظ سلامتی این حیوون باید رعایت کنم؟
 8. به چه میزان تمرین و سرگرمی و ورزش نیاز داره؟
 9. آیا اجازه نگهداری این حیوون در آپارتمان یا منزل رو دارم؟ (اگر تو مجتمع زندگی میکنید آیا نگهداری سگ یا گربه ممنوع نیست؟)
 10. آیا در خانه کودک ساله یا فرد سالمند و یا شخصی با سیستم ایمنی ضعیف هست که در معرض خطر قرار بگیره؟
نگهداری از حیوانات خانگی

نکات مثبت و منفی نگهداری از حیوانات خانگی

نکات مهم در نگهداری از حیوانات خانگی

بچه های ۵ ساله و افراد سالمندی که بالای ۶۵ سال سن دارند و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض بیماری های واگیردار ( بیماری های زنوتیک)  بین حیوانات و انسان ها قرار می گیرند.

خانم های باردار نیز در معرض ریسگ بالایی از ابتلا به یک بیماری های مشخص مربوط به حیوانات قرار می گیرند. قبل از گرفتن یک حیوان جدید حتما این نکات را در ذهن داشته باشید

نکات کلیدی نگهداری از حیوانات خانگی

 1. افرادی که بچه ی زیرسال دارند نباید از خزندگان چون ( لاکپشت، مارمولک و مار)، دوزیستان مثل( قورباغه و وزغ) و یا ماکیان (مرغ و خروس) نگهداری کنند به دلیل ریسک بالای ابلا به بیماری های جدی که این حیوانات می توانند ایجاد کنند.
 2. افراد داری نقص سیستم ایمنی باید بیشتر از بقیه افراد در انتخاب حیواناتی که قرار است در دست هایشان بگیرند دقت کنند. با یک دامپزشک مشورت کنید تا در انتخاب یک حیوان کم خطر بهتون کمک کنه.
 3. خانم های باردار باید از نگهداری یا لمس گربه های خیابانی پرهیز کنند مخصوصا بچه گربه های خیابونی. گربه ها می توانند ناقل انگلی باشند که انتقال آن به بدن خانم باردار می تواند موجب نقص هنگام تولد شود. اگر شما باردار هستید لازم نیست گربه خانگیتونو رها کنید فقط باید از عوض کردن بستر گربه اجتناب کنید.
 4. خانم های بارداربرای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض ویروس کوریومننژیت لنفوسیتی (نوعی بیماری شبیه به آنفلوآنزا) باید از نگهداری یا برقراری تماس با جوندگان خانگی خودداری کنند زیرا موجب ابتلا به نقص تولد جنین می شود. اگر باردار هستید و حیوان جونده در خانه نگهداری می کنید، عوض کردن و تمیز کردن مکان حیوان را به شخص دیگری بسپارید و خودتان با حیوان و اشیا متعلق به آن در تماس نباشید.
نگهداری از حیوانات خانگی

نگهداری از حیوانات خانگی میتواند نشاط را مهمان خانه شما کند

دست هایتان را حسابی بشویید

چه با حیوان خانگیتان بازی می کنید چه به او غذا دادید یا تمیزش کردید حتما دست هایتان را بشویید تا از ریسک ابتلا به بیماری هایی که می تواند از حیوانات به شما منتقل شود در امان بمانید. اگر خودتان یا یکی از اعضای خانواده تان که در تماس با حیوان خانگیتان بودند مشکوک به مریضی شد، حتما پزشکتان را از وجود حیوان خانگیتان مطلع کنید.

همیشه دست هایتان را بشویید:

-بعد از لمس یا بازی کردن با حیوان خانگیتان

– بعد از غذا دادن به حیوان خانگیتان یا درست کردن غذا برای او

– بعد از درست کردن محل و یا لمس اشیاء متعلق به او مثل قفس، اسباب بازی هایش، ظرف غذا و آب و …..

– بعد از تمیزکردن محل مدفوع یا ادرارحیوان

– قبل از خوردن غذا یا نوشیدن

– قبل از درست کردن غذا یا نوشیدنی

– بعدر از در آوردن لباس ها یا کفش های خاکیش

بهترین روش شستشو دست ها شستن با آب جاری و صابون است. اما اگر صابون در دسترس نبود می توانید دست ها را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید تا به صابون و آب دسترسی پیدا کنید. بزرگ تر ها همیشه باید کودکانشان را در شستن دست ها در این مواقع همراهی کنند.

نگهداری از حیوانات خانگی

مرقب سلامتی خود و هیوان خانگیتان باشید

مراقب حفظ سلامتی حیوان خانگیتان باشید

هر حیوان خانگی که دارید چه سگ باشد و گربه یا همستر و هر حیوان بامزه دیگر، داشتن یک دامپزشک و دیدار او با فواصل منظم برای حفظ سلامتی حیوان خانگی و خودتان ضروری است. با دامپزشکتان درباره ی نکات مراقبت از حیوان خانگیتان صحبت کنید. برای حیوان خانگیتان شرایطی را فراهم کنید تا رژیم غذایی سالم، آب سالم، محل زندگی و خواب تمیز و راحت و ورزش روزانه و منظم داشته باشد. واکسن های حیوان خانگیتان را مرتبا بزنید و مراقب کرم زدایی و کنترل کک و مک نیز باشید. برخی حیوانات می توانند ناقل کک و مک به انسان باشند که خود باعث ابتلا به بیماری های خطرناکی برای انسان و حیوان می تواند باشد.

بهداشت نگهداری از حیوانات خانگی

علاوه بر شستشو دست ها که در سطور بالا توضیح دادیم، رعایت بهداشت نگهداری از حیوانات خانگی می تواند به جلوگیری از سرایت بیماری از حیوان به انسان جلوگیری کند. حیوان خانگی و وسایل هایش را خارج از آشپزخانه نگهداری کنید و حتی در مواقعی که قصد دعفونی کردن وسایل های حیوانتان را دارید این کار را خارج از خانه انجام دهید. هیچوقت وسایل هایش را در سینک ظرشویی آشپزخانه یا سرویس بهداشتی و یا نزدیک به محبل نگهداری یا نهیه غذا نشویید. فضولات حیوانتان را از باغچه یا مکان های عمومی با یک کیسه بردارید و به سطل های زباله انتقال دهید.

نگهداری از حیوانات خانگی

نیاز های حیوانات خانگی خود را شناخته و آنها را مرتفع کنید

برای نگهداری از حیوانات خانگی محل مناسبی برای مدفوع در نظر بگیرید

در مدفوع سگ یا گربه می تواند انگل هایی وجود داشته باشد که برای سلامتی انسان مضر است.  کودکانتان را از مکان هایی که احتمال وجود مدفوع سگ یا گربه هست به دور نگه دارید تا از شر ابتلا به کرم های حلقوی یا قلاب دار در امان بمانند. اگر کودکتان جعبه شن دارد آن را از دسترس گربه خود دور نگهدارید تا مبادا از آن به عنوان جعبه بستر استفاده کند. هر روز بستر گربه خود را تمیز کنید تا شانس ابتلا به انگل را کاهش دهید. همچنین یادتان باشد که خانم های باردار به هیچ عنوان بستر حیوانات را تمیز نکنند و این کار را به بیقه اعضای خانواده بسپارند.

کلام آخر

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد؛ درصورتی که محتوای این مطلب را دوست داشتید این مطلب را با سایر دوستان خود به اشتراک بگذارید،همچنین میتوانید با ثبت نظرات خود در قسمت کامنت ها ما را حمایت فرموده و نظرات خود را با سایر مخاطبین پتی جات  به اشتراک بگذارید .

۷ نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی

بررسی نکات مهم در نگهداری حیوانات خانگی

یکی از بهترین لحظات در زندگی، روزی اتفاق می افته که ما حیوان خانگی خود را برای بار اول می بینیم و اون رو به سرپرستی قبول می کنیم و با خودمون میاریمش خونه.

اینجا ۷ نکته هست که باید قبل از آوردن سگ یا گربه جدید به خونه در نظر داشته باشید.

نکته اول در نگهداری از حیوان خانگی : می توانید متعهد باشید؟

می تونید زمان بگذارید و سگتون رو سه بار در روز به پیاده روی ببرید؟ یادتون میمونه که گربه تون رو هر روز ورزش بدید؟ اگر جوابتون نه هست، و شما کسی نیستید که این وظایف رو به خوبی انجام دهید،  باید همینجا دست نگهدارید و در نظر داشته باشید حیوانی با کمترین نیاز به همراهی و هم نشینی رو انتخاب کنید، مثل طوطی یا ماهی.

7 نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی

نکاتی که قبل از پذیرش حیوان خانگی باید بررسی کنید

نکته دوم : آیا این حیوان خانگی متناسب با سبک زندگی شما هست؟

انتخاب یک حیوان خانگی صرفا بر اساس اینکه چقدر با مزه و مرسوم است قطعا یکی از بدترین تصمیماتی است که یک نر می تواند بگیرد.  همچنین اغلب اوقات این حیوانات خانگی وقتی خود را بسیار پر انرژی، نیازمند و تحمل نا پذیر نشان می دهند در یک پناهگاه حیوان رها می شوند.

انتخاب یک نژاد مناسب

نژاد مورد علاقه خود را بشناسید و اگر با توانایی شما برای تامین خلق و خوی آن متناسب نیست، نظرتان را در مورد نگهداری آن نژاد تغییر دهید. از کسانی که حیوان خانگی دارن زیاد سوال کنید و حتی ممکنه یک گروه نژادی خاصی پیدا کنید پیدا کنید و درباره  خصلت آن نژاد هم سوالاتی داشته باشید.  یک مثال خوب از چی وا وا بازیگوش. چی واوا نژادی دوست داشتنی است که می توان در هر سایزی آن را در خانه نگهداری کرد و نسبت به نژاد های دیگر کمتر نیاز به مراقب و نگهداری ویژه دارند. آن ها معمولا در برابر کودکان تحمل زیادی ندارند و یکی از نژاد هایی هستند که بدون تحریک زیاد معروف به گاز گرفتن کودکان هستند.

7 نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی

نژاد حیوان خانگی خود را با دقت انتخاب کنید

شخصیت پت خود را بشناسید

همچنین اگر حیوان خانگی تون گربه هست باید با شخصیت شما هم خوانی داشته باشه. مثلا بعی از گربه ها به توجه و مراقبت خیلی زیادی نیاز دارند در حالیکه بقیه خیلی مستقل هستن. پس حتما قبل از نگهداری حیوان مورد علاقتون تحقیق کنید و هوشمندانه انتخاب کنید.

نکته سوم : قبل از سرپرستی حتما با دامپزشکان مصاحبه کنید

قبل از آن که به این فکر کنید که چه نوع حیوان خانگی مناسب شما هست، از دوستانتان درباره توصیه های دامپزشکان حیوانات خانگی شان سوال کنید. یک دامپزشک می تواند بهترین منبع برای راهنمایی شما در انتخاب حیوان خانگی متناسب یا سبک زندگی و نیازهایتان باشد.  همه دامپزشک ها هم مثل هم نیستن و شما یک دامپزشکی نیاز دارید که بتونه نیاز های حیوان خانگی تان را مرتفع کنه. انتخاب یک دامپزشک حاذق و ماهر هم بسیار با اهمیت است چونکه شما به واسطه حیوان خانگی تان رابطه طولانی مدتی با آن دامپزشک خواهید داشت. دوباره تأکید می کنم که تحقیق کنید و پژوهش های آنلاین دامپزشکان مورد اعتمادتان را بخوانید. همچنین می توانید از آرایشگرهای حیوانات خانوادگی یا از وب سایت های ویژه حیوانات خانوادگی با این دامپزشکان آشنا شوید و با آنها قرار ملاقات بگذارید.

7 نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی

با دامپزشک ها مشورت کنید

نکته:

کاملا به دوستی دامپزشک با انسان ها (مثلا شما) اعتماد نکنید. یک دامپزشک خوب معمولا باید بتونه رابطه خوبی با حیوانات برقرار کنه.

نکته چهارم : خانه خود را مناسب حیوانات خانگی کنید

آیا میدانستید چیز ساده ای مثل جویدن آدامس میتونه باعث مرگ سگ ها بشه؟ یا اینکه قرص ایبوپروفن میتونه برای گربه ها مثل سم باشه؟ قبل از آوردن حیوان خانگیتون به خونه، خیلی مهمه که در خانه راه روید و هر جیزی که خطرناک هست یا از دسترس حیوانتان یا از به طور کلی خانه خارج کنید. مثل چیز هایی مثل اسباب بازی های کوچک، بطری های حاوی مواد شیمیایی روی زمین، سیم های برق و آدامس و شکر و …… . و این موضوع به همین جا ختم نمیشه. شما باید حواستون به گیاهان کاشته شده در حیاطتان هم باشد، گیاهانی که برای سگ ها و گربه ها سمی هستند.

نکته پنجم : غذای مناسب سن و نژاد حیوان خانگیتان را انتخاب کنید.

همه ی غذاهای حیوانان خانگی شبیه به هم نیستن. بعضیاشون بهتر از بقیه هستند. انتخاب و خریدن غذای حیوانات از روی جلد کنسرو یا کیسه های زیبا و جذاب آن ها میتونه آسون ترین راه به نظر برسه اما همیشه سلامتی حیوان خانگی تان را در بلند مدت تضمین نمیکنه. همیشه دنبال یک رژیم غذایی کامل و متعادل باشید. از زمانی که حیوان خانگی شما به دنیا میاد و کم ن هست تا زمانی که بزرگ تر می شود، انتخاب غذای حیوان شما باید متناسب با نیار های ویژه او،  سن و سبک زندگی او باشد.  حتما در مورد تهیه غذای مناسب با دامپزشکتان مشورت کنید.

7 نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی

7 نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی

نکته ششم در نگهداری حیوان خانگی :دوران سخت قبل از عادت کردن به خانه جدید

اگر حیوان خانگی که برای نگهداری انتخاب کردید سگ است، آماده باشید برای گریه های شبانه اش در چند روز اول- درست مثل نوزاد انسان- تا زمانی که به خانه جدید عادت کند. اما برعکس بچه انسان، ایده خوبی نیست که توله را با خود به رخت خوابتان ببرید تا تسکینش دهید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که قبل از آوردن توله به خانه خود برای یک فضای آرام، بسته و راحت تدارک ببینید. مکانی را انتخاب کنید که برای سگتان همیشگی باشد و تغییر نکند. در طول روز اجازه دهید توله سگتان در اطراف خانه پیاده روی کند و همه جا را بو بکشد. حتما او را همراهی کنید تا از خطراتی که ممکن است پیش رویش قرار گیرد محفوظش کنید.

زمان خواب حیوان خانگی خود را بدانید

زمان خواب برای گربه ها کمی راحت تر است. محل خواب بچه گربه را در جایی امن و نزدیک به بستر او قرار دهید تا مبادا به دنبال آن گم شود. و سپس او را رها کنید تا در فضای شخصی خود بازیگوشی کند تا از خستگی خوابش ببرد.

7 نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی

به زمان خواب حیوان خانگی خود دقت کنید

قبل از پذیرش حیوان خانگی دوم همه جهات را بررسی کنید

وقتی حیوان خانگی دارید و هوس آوردن حیوان خانگی جدید را می کنید همه چیز کمی پیچیده تر می شود. شما باید اطمینان حاصل کنید که حیوان خانگی قبلیتان  این مهمون جدید خانه شما را تهدیدی برای خود محسوب نکند تا به او آسیب نزند.

7 نکته مهم برای نگهداری حیوان خانگی

در انتخاب حیوان خانگی دوم نهایت دقت را به خرج دهید

نکته هفتم : تهیه جایزه و اسباب بازی های مناسب

جایزه های لذت بخش و مناسب بسیار روری هستن، به خصوص برای توله سگ ها. جایزه های مورد علاقه اگر که به درستی استفاده شوند یکی از بهترین ابزارها برای تربیت رفتار توله ها هستن ( برای اطلاعات بیشتر حتما درباره شرطی سازی مطالعه کنید). با چند جایزه سگتان را آزمایش کنید و به هر ابزاری که علاقه بیشتری نشان داد با آن رفتارش را کنترل کنید. اسباب بازی ها باید فقد دکمه ها، رشته ها و هر چیزی که بتوان بلعید یا گاز گرفت باشند. همچنین در تهیه اسباب بازی برای گربه خود حواستان به حس کنجکاوی و بازیگوشی گربه تان باشد که تا بتوانید با خرید اسباب بازی مناسب او را مدت ها سرگرم کنید. لازم است به این نکته توجه داشته باشید که گربه ها خصوصیا اخلاقی متفاوتی دارند و هر کدامشان جذب اسباب بازی خاصی می شوند.