نگهداری از گربه ها و راهکارهای تشخیص استرس در آنها

گربه ها از پر طرفدار ترین حیوانات خانگی محسوب می شوند . نگهداری از گربه میتواند موجبات آرامش ما را فراهم کند…البته بشرط اینکه ما هم بتوانیم موجبات آرامش و آسایش این پت های دوست داشتنی را فراهم کنیم؛ با ما همراه باشید تا نکات مهم در نگهداری از گربه ها و تشخیص آرامش آنها را با شما به اشتراک بگذاریم.

آیا دلایل و نشانه های استرس در گربه ها را می دانید؟

می توان گفت که استرس جزء جدایی ناپذیر جهان امروز است. علاوه بر معایبی که  استرس زیاد می تواند برای انسان ها داشته باشد، حیواناتی که دچار استرس می شوند نیز از شر معایب استرس محفوظ نیستند.  استرس می تواند از نظر جسمی و روحی بر روی گربه ها تأثیر منفی بگذارد و روابط آنها با سایر حیوانات خانگی و انسان در خانه را تحت تأثیر قرار دهد.

نگهداری از گربه : تشخیص استرس در گربه ها
راهکارهای تشخیص استرس گربه ها

سوال مهم در نگهداری از گربه اینجاست که چرا گربه ها دچار استرس می شوند؟

یک گربه زمانی دچار استرس می شود که در معرض موقعیت تهدید کننده ای قرار گیرد. این تهدید باعث ایجاد یک سری فعالیت ها در سیستم عصبی خودمختار وی می شود ، از جمله تغییر در ضربان قلب ، گردش خون و تنفس. وقتی منبع استرس شناخته شده باشد و چالش با جنگ یا فرار از بین برود ، ترس او فروکش می کند و به حالت عادی برمی گردد. وقتی گربه نتواند منبع ترس خود را تشخیص دهد یا نتواند از یک منبع ترس مکرر جلوگیری کند، می تواند منجر به اضطرابی مزمن برای او شود. موارد اصلی که درباره آنها می دانیم و باعث ایجاد علائم استرس در گربه ها می شود عبارتند از:

رقابت زیاد برای بدست آوردن منابع:

این امر اغلب در خانه های چند گربه ای اتفاق می افتد که گربه ها احساس می کنند باید برای غذا ، آب ، فضای تمیز جعبه بستر محل زندگی یا وقت با صاحب خود با گربه ها یا حیوانات دیگر رقابت کنند.

قلمرو ناکافی:

اگر گربه احساس کند که مالک قلمرو زندگی خود نیست، ممکن است دچار استرس شود. این معمولاً در مواردی اتفاق می افتد که او محل زندگی مناسبی برای علامت گذاری ندارد ، یا گربه های دیگری در خانه هستند که او را بیرون از مکان مورد آزار و اذیت قرار می دهند.

تغییرات در خانه ، از جمله اضافه شدن یا حذف حیوانات خانگی یا افراد:

گربه ها نسبت به تغییر حساس هستند و باعث استرس آنها می شود. در حقیقت ، هنگامی که افراد در خانه احساس استرس می کنند ، گربه ها نیز اغلب نشانه هایی از استرس را در خود نشان می دهند که نشان دهنده تأثیر احساسات ما بر روی آنها می تواند باشد.

بازسازی یا سایر وقایع پر سر و صدا در خانه:

بیشتر گربه ها علاقه زیادی به صداهای بلند ندارند ، بنابراین پروژه های بازسازی ، مهمانی های بلند و سر و صدای دیگر باعث استرس آنها می شود.

ویزیت های دامپزشکی، نظافت و آشیانه:

مسافرت در اتومبیل ، قرار گرفتن در یک فضای ناشناخته و انجام امورشان توسط غریبه ها، همگی می توانند باعث ایجاد استرس در برخی از گربه ها شوند.

بی حوصلگی:

گربه هایی که بی حوصله هستند و هیچ راهی برای تخلیه ی انرژی خود ندارند، به ویژه غرایز درنده خود ، می توانند دچار استرس شوند.

از دست دادن مراقب یا یکی از اعضاء خانواده:

مرگ یکی از اعضاء خانواده (انسان یا حیوان) و یا مراقب اصلی حیوان که با او ارتباط عاطفی زیادی برقرار می کرده نیز می تواند موجب استرس و ناراحتی در گربه شود.

ترس از صداهای بلند:

ترس از صدای رعد و برق یا طوفان های شدید یا پرخاشگری توسط یکی از اعضاء خانواده نیز می تواند موجب ایجاد استرس در گربه شود.

نگهداری از گربه : تشخیص استرس در گربه ها
علل عمده ایجاد استرس در گربه ها

نگهداری از گربه ها : نشانه های استرس در گربه ها

گربه ها استرس خود را به جهات مختلف نشان می دهند. جالب اینجاست که بسیاری از این علائم همچنین می توانند نشان دهنده شرایط پزشکی مختلف باشد ، بنابراین گاهی اوقات ممکن است که حل این مشکلات کمی دشوار باشد. اگر تغییراتی در رفتار گربه خود مشاهده کردید ، بهتر است قبل از رفع استرس به برای تشخیص دقیق تر، با دامپزشک مشورت کنید. در ادامه برخی از علائم استرس در گربه ها را بیان می کنیم

نشانه ها :

– مشکل در هاضمه و دفع مدفوع (یبوست) و یا ادرار خارج از خاک

– چنگ زدن های غیرطبیعی

– اسهال

– کناره گیری یا چسبیدن به صاحب خود

– کاهش اشتها

– تمیز کردن بیش از حد خود، گاهی تا حدی پیش می روند که ریزش مو یا طاسی سکه ای شکل بر روی بدنشان و اغلب روی پاها و شکمشان دیده می شود.

–  خراشیدن بیش از حد معمول اشیاء

– افزایش مدت خواب

– حمله به افراد یا دیگر حیوانات

با ما همراه باشید تا در مقاله بعدی ما راجع به درمان استرس در گربه ها بخوانید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.